Nařízení o odlesňování a jeho dopady na české společnosti

4. 10. 2024

Nenechte se zmást názvem, skrývá se za ním totiž mnohem více než jen výrobky ze dřeva.

Pokud dovážíte či vyvážíte zboží do/z EU, může se vaší společnosti velice citelně dotknout Nařízení o odlesňování. Toto Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1115 o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie některých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů a o zrušení nařízení (EU) č. 995/2010 (Text s významem pro EHP) je známo již od 31. května 2023, ale jeho první důsledky pocítíme v ČR 30.12.2024. Celé znění naleznete ZDE.

Nařízení se vztahuje na podniky, které vyrábí, zpracovávají nebo uvádějí na trh produkty z

  • kávy,
  • kakaa
  • palmového oleje
  • sóji
  • hovězího masa
  • kaučuku
  • a dřeva.

Bude se tedy jednat nejen o tyto základní suroviny, ale např. i o čokoládu, pneumatiky, oděvy, produkty z kaučuku, nábytek, dřevěné uhlí, bedny, sudy či jiné obaly, ale i o suroviny, kterými byl krmen skot.

Jako první přijdou na řadu velké a střední firmy.  Ty budou mít povinnost plnit požadavky nařízení od letošního 30. prosince, malé firmy a mikropodniky přijdou na řadu od 30. června 2025.

Ministerstvo zemědělství chce do poloviny listopadu připravit návod, který podnikům objasní, co musí v důsledku nařízení plnit a vykazovat a jak.

Ministr zemědělství Marek Výborný požádal sice Evropskou komisi o odklad nařízení, jelikož není ještě např. jasné, do jaké kategorie zemí s rizikem odlesňování ČR bude patřit, podle úrovní se přitom má odvíjet počet kontrol i další administrativa, ale odklad by musela navrhnout Evropská komise a musel by projít řádným legislativním procesem, to znamená Radou EU i Evropským parlamentem. Pro odklad účinnosti nařízení je podle Výborného nyní asi 20 států ze současné sedmadvacítky.

A o jaké povinnosti půjde?

  1. Shromáždění informací a dokladů k produktům, ze kterých bude patrné, že tyto produkty nezpůsobují odlesňování a byly vyprodukovány v souladu s legislativou země produkce.
  2. Přijmout opatření k posouzení a zmírnění rizik.

Co se stane, když společnost povinnosti nesplní?

V tom případě nebude možné tyto výrobky dovézt na trh EU a ani je z něj vyvézt. Za porušení nařízení hrozí pokuta ve výši minimálně 4 % ročního obratu v celé EU, konfiskace produktů, konfiskace příjmů získaných z obchodování s nimi či dočasný zákaz účastnit se veřejných zakázek či uvádět relevantní komodity a produkty na trh EU nebo je z něj vyvážet.

Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a rádi Vám na základě bližších informací a podkladů poradíme. Pro domluvení nezávazné konzultační schůzky nás neváhejte kontaktovat.


Dáváme srozumitelné odpovědi

V naší komunikaci s klienty se neschováváme za dlouhé citace zákonů, ale dáme jasnou a srozumitelnou odpověď.

Přemýšlíme s Vámi

Konkrétní problém vždy řešíme s ohledem na celkovou potřebu klienta, nevytrháváme naše doporučení z kontextu.

Newsletter - Buďte v obraze

Doručíme přímo na Váš e-mail

CAPTCHA
Opište obrázek pro kontrolu proti spamu.
Kontrola proti spamu a robotům.
© Schaffer & Partner 2024 | Created by: drualas.cz
Move up